Na orijentacijskom se natjecanju natječu školske ekipe od 3 člana u kategoriji osnovnih i kategoriji srednjih škola.
Redoslijed starta izvlači se javno, posebno za osnovne, a posebno za srednje škole. Procjena startnog vremena može se obaviti prema startnom broju, računajući da po dvije ekipe startaju otprilike svakih 10 minuta.
Prije početka natjecanja, odnosno prije procjene početka svojeg startnog vremena ekipa treba doći na predstart.
Svaka ekipa treba imati barem jednu kemijsku olovku, kompas, kalkulator, ravnalo, trokut i kutomjer. Nije dozvoljeno tijekom natjecanja imati mobilni telefon ni pametni sat.
Na startu ekipa dobiva kartu područja natjecanja, zadatke iz orijentacije i list za upisivanje odgovora. Na naslovnici zadataka iz orijentacije i listu za odgovore upiše se naziv škole i točno vrijeme starta (sat i minute). Kartu, zadatke iz orijentacije i list za odgovore ekipa nosi sa sobom sve do cilja, gdje ih predaje posljednjem kontroloru.
Već na startu ekipa rješava prvi zadatak iz orijentacije i odgovore upisuje na list za odgovore. Na kontrolnim točkama dobiva i ostale zadatke i odgovore upisuje na list za odgovore. Ti zadaci ostaju na kontrolnim točkama i po njima se ne smije pisati.
Na kontrolnim točkama ekipe će dobiti zadatke tek kad i posljednji član ekipe dođe do stola kontrolora. Odgovori se mogu upisivati isključivo na kontrolnoj točci i nije dozvoljeno naknadno upisivanje. Ako ekipa ne zna odgovor, kontrolor će precrtati prazan prostor na listu za odgovore.
Svaka ekipa prije napuštanja starta i kontrolne točke daje svoj list za odgovore kontroloru na ovjeru pečatom (potpisom), čime se potvrđuje da je ekipa bila na toj točki. Kontrolor ujedno provjerava jesu li odgovori upisani ili su neke rubrike ostale prazne (pa ih treba precrtati).
Ako se učenici na samoj kontrolnoj točki dosjete traženog odgovora, nakon što je rubrika već prekrižena, mogu tražiti kontrolora da im parafira naknadno upisani ili ispravljeni odgovor. Ispravke bez parafa (potpisa) kontrolora neće se priznati kod bodovanja.
Kontrolne se točke trebaju obići po redu (ne smiju se preskakati). Ako ekipa preskoči kontrolnu točku, kontrolor na sljedećoj točki će ih vratiti. Treba obratiti pozornost na oznake na kontrolnim točkama jer postoje one za OŠ i za SŠ.
Na svakoj kontrolnoj točki ima nekoliko setova zadataka. Ako se ipak dogodi da se skupi više ekipa nego što ima setova zadataka, kontrolori trebaju upisati vrijeme čekanja toj ekipi na njihovu listu za odgovore (vrijeme kad su stigli na točku i vrijeme kad su dobili pitanja). Na cilju će kontrolori izračunati vrijeme čekanja i oduzeti ga od ukupnog vremena koje je ekipa ostvarila. Ekipa koja je čekala na pitanja treba i sama provjeriti vrijeme čekanja koje im je upisano.
Na cilju se upisuje vrijeme tek kad je posljednji član ekipe stigao na cilj.
Na cilju ekipa predaje svoj list za odgovore, zadatke za orijentaciju i kartu kontroloru.
Odgovori se u listu za odgovore trebaju upisati čitljivo – nečitko napisane odgovore povjerenstvo neće bodovati.
Na kontrolnim točkama bit će voda. Članovi ekipa je mogu zatražiti.
Škola domaćin osigurala je liječnika za pružanje prve pomoći.
Nije dozvoljeno ekipama koje su završile natjecanje, niti onima koje čekaju start kretanje po području natjecanja.
U slučaju nepoštivanja pravila ekipa se može diskvalificirati.